Jak naturalnie zwiększyć poziom testosteronu dzięki witaminie D

Oczywiście, że można naturalnie zwiększyć poziom testosteronu, potwierdziło to wiele badań, które postaram się sukcesywnie przedstawiać. Z drugiej jednak strony nie ma się co oszukiwać, że będą to ilości na poziomie hardkorowców koksu, ale wystarczające do zachowania zdrowia oraz uzyskania korzyści opisanych w poprzednim artykule.

Witamina D

Nie będąca tak naprawdę witaminą, a sterydowym hormonem powszechnie znaną ze swojej ważnej roli w regulowaniu w organizmie poziomu wapnia, fosforu jak i procesu budowy kości. Jej braki powodują trudności w stymulowaniu pracy wielu protein pozwalających na absorpcję oraz transport powyższych minerałów. Co ciekawe większość komórek posiada receptory reagujące na tą witaminę, co jest przedmiotem wielu badań, gdyż sugeruje jej kolejną rolę w różnicowaniu się komórek. Fizjologiczny jej efekt jest zatem znacznie szerszy niż wcześniej przypuszczano. Wg Dr McLaughlin jest związek między spadającymi wartościami D wraz z wiekiem, a zwapnieniem naczyń krwionośnych. Utrzymanie jej na odpowiednim poziomie może pomóc w przeciwdziałaniu miażdżycy. W kwestii funkcji seksualnych ma znaczenie w spermatogenezie oraz ruchliwości plemników.

Brak wit. D, a poziom testosteronu

Wiele opracowań potwierdza korelację niskiego T oraz hipowitaminozy witaminy D. W 2015 roku Amerykański Związek Urologów na spotkaniu w Nowym Orleanie przedstawił wyniki badań, które potwierdziły niski poziom T u mężczyzn w średnim wieku w wyniku niskiego poziomu w. D. Pobrano 824 próbki będące przedmiotem szerokiej analizy, okazało się że 68% próbek miało wartość poniżej normy, a tylko 11% z badanych starało się podwyższyć wartość D. Całkowity testosteron był wyższy u mężczyzn z prawidłową ilością witaminy. Australijskie badania doszły do podobnych wniosków przy okazji próby znalezienia poziomu ryzyka złamań u starszych mężczyzn. Niski poziom D oraz wolnego testosteronu zostały określone jako główna przyczyna uszkodzeń np. bioder. Tak samo przedstawiają się wnioski Europejskiego studium o starzeniu się mężczyzn, gdzie przebadano 3369 próbek (wiek miedzy 40, a 79 lat).

Efekty suplementacji

W 2011 na grupie 200 osób sprawdzono efekt dostarczenia z zewnątrz dużych ilości witaminy D (3332 IU dziennie) w celu sprawdzenia jej wpływu na T. Po roku czasu testosteron zwiększył się u nich o 25% w porównaniu z grupą otrzymującą placebo. Warto wspomnieć, że sami badacze nie są w stanie wytłumaczyć jak działa ten mechanizm. Biorąc jednak pod uwagę inne opracowania np o myszach, gdzie osobniki nie posiadające receptorów w.D cierpiały na niskie poziomy T jak również dużą ilość samych receptorów w jądrach, wyraźnie widać połączenie między tymi dwoma związkami. Kolejne studium na 1362 mężczyznach potwierdziły pozytywny wpływ suplementacji na wzrost produkcji testosteronu u mężczyzn. Dodatkowo zwrócono uwagę na liniową korelację między oboma związkami, ale tylko do poziomu około 80 nmol/L (nanomol/Litr). Powyżej tej wartości nie wykazano wzrostu T co sugeruje że suplementacja nie pomoże mając optymalną wartość w. D. Trzeba również podkreślić że suplementuje się witaminę D3, często zresztą z inną K2, która wspomaga jej działanie.

Naturalne źródła witaminy D

Jajka oraz ryby są sporym jej źródłem w żywności. Niestety ze względu na coraz większe zanieczyszczenie środowiska lepiej wybierać jakościowe lepsze produkty,  w szczególności ze względu na częstsze stosowanie pestycydów w hodowli ryb. Natomiast najlepiej znanym źródłem w. D są oczywiście kąpiele słoneczne. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że nawet w mocno nasłonecznionych krajach pojawiają się problemy z syntezą witaminy. Przykładowo badania w Turcji w tym temacie porównując rodzaj ubioru i poziomy D stwierdzono, że częste nasłonecznienie tylko części skóry np rąk czy twarzy jest nie wystarczające. Z kolei badania Dr. Myerson’a pokazały że opalanie męskiej klatki piersiowej w ciągu pięciu dni może zwiększyć produkcję testosteronu o 120%. Gdy działaniu słońca podane zostały również jadra, efekt ten sięgnął około 200%. Mimo tak wysokich efektów warto wziąć pod uwagę zdrowy rozsądek oraz negatywne efekty długotrwałych kąpieli słonecznych, dlatego lepiej korzystać z wielu źródeł tej witaminy.

Konkluzje

Witamina D jest niezwykle ważna w produkcji oraz utrzymaniu odpowiednich poziomów testosteronu, ale ma pozytywny wpływ na wiele innych procesów w naszym organizmie. Sami badacze nie są w stanie wytłumaczyć wszystkich korelacji, ale w przypadku wielu osób, np starszych jej suplementacja powinna być wskazana. Niestety ciężko wyznaczyć jej prawidłowy poziom we krwi i jest to wynik wielu debat lekarzy oraz naukowców.  Jej średnie wartości różnią się w zależności od szerokości geograficznej czy typowego trybu życia. Przyjmuje się jednak że powinno być to powyżej 45 ng/dl (nanogram/decylitr). Badania Dr. Michaela Holick’a, Profesora medycyny na Bostońskim Uniwersytecie rekomendują dzienną dawkę 2000 IU każdego dnia w celu osiągnięcia stałej jej wartości niezależnie od pory roku między 75 a 125 nmol/L (nanomol/litr). Wyższa wartość nie będzie miała wpływu na sam poziom T, ale może uchronić przed wieloma chorobami, nie tylko związanymi z kośćmi czy układem krążenia, ale również sprawności intelektualnej, szczególnie w starszym wieku. Jak z każdym specyfikiem trzeba uważać aby nie przekroczyć zalecanych dawek suplementując witaminę D3 ze względu na jej toksyczność przy bardzo dużych stężeniach. Trudno taką dawkę jednak przekroczyć, a sam Hollick swoim pacjentom podaje zwykle 3000 IU, działajmy jednak sensownie.

Jedna myśl nt. „Jak naturalnie zwiększyć poziom testosteronu dzięki witaminie D

  1. Kamil

    W celu podniesienia poziomu testosteronu, należy też przyjmować cynk. Odnośnie witaminy D , autor mógłby polecić jakiś lek, odnośnie cynku dobre są w postaci chelatu, ale tego nie jestem pewien.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *